Урок – екскурсія за «Божественною комедією» Данте

Тема:   Урок – екскурсія за «Божественною комедією» Данте ( Ходіння по дев’яти  колах Пекла, Чистилища, Раю).
Мета:  розкрити духовний і моральний сенс подорожі героя; 
розвивати навички аналізу художнього твору в єдності змісту й форми;          
виховувати засудження людської бездуховності, підступності, зрадництва.
Обладнання: текст «Божественної комедії», графічні схеми, ілюстрації до поеми Г. Доре, Е. Делакруа, соната Ф. Ліста «Божественна комедія», пісня шоста «Пекла»(диск з аудіозаписами).
Тип уроку: заочна екскурсія.
Хід уроку
Епіграф
Чи чув ти про Дантове «Пекло» колись,
Про грізні його терцини ?
Кого засудити туди поет,
Той уже там і загине.
                                                      Г. Гейне
I.Організація учнів до уроку
II.Актуалізація опорних вмінь та навичок
1.  Літературний диктант
Що означає ім’я «Данте»?
(«Той, хто дарує»)
До якого культурного періоду належить творчість Данте?
(Передренасансу)
В якому місті народився Данте?
(Флоренція)
Прихильником якої політичної партії був поет?
(Гвельфи)
Як звали дівчину в яку був закоханий Данте?
(Беатріче)
Що означає ім’я коханої Данте?
(«Благодатна»)
Хто був першим біографом поета?
(Дж. Боккаччо)
Із скількох частин складається «Божественна комедія»? Назвіть їх.
(Пекло. Чистилище. Рай)
Яку віршову форму використовує Данте для написання твору?
(Терцини)
Хто супроводжує Поета до пекла?
(Вергилій)
2.   Робота за ілюстрацією «Вергілій і Данте перед брамою пекла»   Г. Доре, Е. Делакруа.
1.   Чи вдалося художникам втілити авторський задум?
2.   Який шлях до спасіння душі запропонував Вергілій Поетові?
III.Оголошення теми та мети уроку
IV.Сприйняття навчального матеріалу
1.  Робота з епіграфом.
-     Як розумієте вислів німецького поета Г. Гейне?
2.    Заочна екскурсія головного героя по потойбічному світу.
(Учні – екскурсоводи створюють екскурсію за допомогою графічних схем з використанням цитат з поеми. Підключаються всі учні класу.
Графічні схеми додаються в додаток. Прослуховування сонати Ф. Листа «Божественна комедія»)
3. Робота за статтею І. Франка «Данте Аліг’єрі. Характеристика середніх віків. Життя поета і вибір з його поезії.
(В роботу включаються учні – наукові дослідники)
а) читання уривка зі статті І. Франка;
б) аналіз прочитаного уривка.
 - Що пише Франко про образ Данте?
 - Чому І. Франко називає поему «Божественна комедія» Данте «психологічною повістю»?
4.  Робота в зошитах. Стислий запис змісту наукової статті І. Франка з використанням цитат.
Цитати:
«У Дантовій «комедії» символізація доходить до вершка; Данте додержав слова, звеличив Беатріче так, як не зумів, не посмів ніякий поет звеличити свою любов…»
«Дантова «комедія» - це поетичне оповідання, епос, але так само неподібне до всіх інших епопей всесвітньої літератури, як і його любовна лірика»
«Данте малює нам той світ, який він сам бачив, тих людей, з якими знався, про яких чував у найближчим окруженні, з яких поглядами та традиціями жив, боровся або згоджувався»
«Данте оповідає нам те, що сам  він бачив на власні очі, в точно означенім часі, коли  мав 35 літ, починаючи від Великодньої п’ятниці 1300 року, через весь світлий тиждень».
5. Прослуховування шостої пісні «Пекла».
V.Узагальнення навчального матеріалу
Прокоментуй цитату.
«Один лише плач пекла вже є плодом високого генія» О. Пушкін
«Суворий Дант, вигнанець флорентійський, встає із темряви часів середньовічних…» Леся Українка
«За свою різноманітну вченість він цілком заслужив почесне звання, і недарма за життя його називали поетом, філософом…» Дж. Боккаччо
VI.Виставлення оцінок
VII.Домашнє завдання
Повідомлення на тему «Новаторський внесок Данте у світову літературу»
Твір – мініатюра: « Чи можна досягти найвищого блаженства?»

Немає коментарів:

Дописати коментар