Джек Лондон «Жага до життя». Сильний людський характер в екстремальній ситуації.

 Тема.
Джек Лондон «Жага до життя». Сильний людський характер в екстремальній ситуації.

Мета:
поглибити знання учнів про творчість Джека Лондона, допомогти зрозуміти зміст твору, сильний характер головного героя;
розвивати навички аналізу художнього тексту та уміння висловлювати  власну точку зору;
виховувати любов до життя, уміння боротись за своє життя, навчити  виживати в екстремальних ситуаціях.

Обладнання:
тексти оповідань «Жага до життя», словник Б.Грінченка, фонозапис пісні В.Висоцького «Пісня про друга»,презентація.


ХІД УРОКУ
                                                                             Людину, яка не здається,
                                                                             перемогти не можна.

І. Оголошення теми, мети, епіграфу, завдань уроку.

1. Слово вчителя.
Жертвувати собою заради інших людей – це героїзм. Однак іноді героїзмом стає боротьба не за  чуже, а за власне життя. Це ми побачили на прикладі життя Робінзона Крузо, але такий сильний людський характер створив і Джек Лондон в своєму оповіданні «Жага до життя». Саме про нього буде наша розмова.
Тема уроку «Сильний людський характер в екстремальній ситуації».
Поясніть слово «екстремальний».
ІІ. Перевірка домашнього  завдання.
1.В оповіданні Дж. Лондона «Любов до життя» розповідається про події часів  американської:
а) «золотої лихоманки».
б) «голодної лихоманки»,
в) «золотої доби».
2.Головний герой оповідання :
а) Білл,
б) Джек,
в) не має імя.
3. Дія оповідання відбувається :
а)влітку,
б) весною,
в) восени.
4. Завязкою сюжету є;
а)боротьба героя з вовком,
б) втеча Білла,
в) перебування героя на кораблі.
5.Назвіть річ, з якою  розлучається  безіменний герой і не розлучається Білл:
а) золото,
б) гроші,
в) рушниця.
6. Автор пише , що врай знесилений герой був гнаний уперед:
а) волею,
б) життям,
в) голодом.
Відповіді:
1 а, 2 в ,3 в , 4 б ,5 а , 6 а .



ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

2. Словникова робота.
Екстремальний (франц.) – дуже значний, надзвичайний за своїм виявом, силою, величиною.   (Знайти в словникові).

3. Бесіда:
- Це екстремальна ситуація? Чому?
- Що треба знати, щоб вижити?

4. Слово вчителя. Завдання уроку.
Я тренер, ви – мої учні. Ми розробили основні правила, 6 правил, як вижити в екстремальній  ситуації, 6 правил виживання. Спробуємо навчитись боротись за своє життя на прикладі героїв творів. Ми відправимось у похід. І найголовніше: спробуємо відповісти на запитання: «Чи варто взагалі боротись за життя, особливо тоді, коли шанси мінімальні?»
А в кінці уроку дасте відповідь  Хемінгуею, чи погоджуєтесь ви з його  думкою: «Людину, яка  не здається, перемогти не можна».

5. Творча робота.
- Що допомогло героєві вижити?
- Які риси вдачі героя допомогли йому в цьому?
- Що  ви поставили на 1 місце? Обґрунтуйте свою думку цитатами із твору (жага, любов до життя, прагнення до життя).
- Чому він боровся7 (цитати).
- Головний герой – це сильна особистість.

6. Слово вчителя.
Герой переміг смерть. Які поради він дасть нам.

7. Бесіда.
- Те, що герой вижив, випадковість?
- Ви потрапили в екстремальну ситуацію. Що робити? Яке перше правило ви б сформулювали?
- Що в творі є символом надії?
- Чому потягнувся  за рушницею, адже в ній не було патронів?
- Що гнало його вперед? Чи думав про Білла?

Правило перше -  не втрачати надії, не впадати у відчай.

8. Індивідуальні  завдання.
Учні отримують коробки із сірниками. Завдання: що зробив герой із сірниками?

9. Бесіда.
- Чому так беріг сірники?
- Що означає вогонь?
Друге правило: зберігати вогонь як символ життя.

10. Бесіда.
- Герой  боровся з голодом, холодом, хворобами, болем. Що було найстрашнішим?
- Що їв герой?
- Навіщо  він це робив, адже зразу йому хотілось їсти, а згодом голоду не відчував?
Третє правило : щоб вижити, треба їсти.

11. Бесіда.
- У  природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Як цей закон розкривається у творі?
- З якими  хижими звірами  зустрічається герой? Чому він перемагає?

12. Рольова гра: кожен ряд від  імені героя розповідає про свою зустріч із
1 ряд – оленем;
2 ряд – ведмедем;
3 ряд – вовком.

Правило четверте: не показувати  страху перед хижими звірами. Людина сильніша за хижого звіра.

13. Індивідуальне завдання:
Підрахувати  вагу золота і решти речей, які були у героя.

14. Бесіда.
- Що означало для героя золото в житті?
- Чому ж він його викинув?
- Яку річ не загубив, не викинув, а постійно до неї звертався?
- Що символізує годинник? Що він з ним робив?

Правило п’яте: найбільша цінність людини – життя. Відмовся від усього, що заважає  жити.

15. Слово вчителя.  Зараз буде привал. Привал – гітара, пісні.
Послухаємо пісню. Ми розробили 5 правил виживання, а  6 розробити нам допоможе відомий бард Володимир Висоцький і герої його «Пісні про друга». Слухаючи пісню, ви повинні подумати над такими  запитаннями:
-        Як ця пісня перегукується з твором?
-        Про які два  шляхи говорить Висоцький?

16. Прослуховування пісні Висоцького «Пісня про друга».

17. Відповіді учнів.

18. Бесіда.
- Коли  зустрілись Білл і герой?
- Коли Білл втратив людську сутність?
- Що сказав герой, коли побачив кістки Білла?
- Чому не смоктав кісток Білла? А як вчинив би Білл?
- Що було біля кісток Білла? Про що це свідчить?

Правило шосте: бережи людську сутність. Будь людиною?

19. Бесіда.
- А чи зберіг герой людську сутність?
- На кого він був схожий зовні?
- Чим марив на кораблі? Про що це свідчить?
- Які  найголовніші людські цінності? Що в житті найголовніше?

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Робота над проблемним питанням.
       Чи варто боротися за життя?
2.     Узагальнююча бесіда:
-        Чи можна героя назвати  сильною людиною?
-        Звертання до епіграфа.
-        Чи переміг герой? Що  означає перемога героя?
-        Чому  зазнав поразки Білл?

V. Підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання.
Написати  твір-мініатюру «Що допомогло мені зрозуміти оповідання Джека  Лондона «Любов до життя».